Malá energetická akademie 2014

Naši soptíci se také účastní EON Malé energetické akadenie 2014.
V této soutěži plníme různé poznávací úkoly a zároveň si je snažíme ukázat zábavnými pokusy.
 
 
Úkoly akademie
 

1. úkol
 

Začínáte se setkávat s pojmy jako jsou hybridní auto, hybridní nebo alternativní pohon. Jistě víte, že existují i elektromobily, elektrokola a také elektrické skútry.

Soutěžní úkol:
Zjistěte co nejvíce informací o hybridních automobilech a hybridních a alternativivních pohonech. Kde se hybridní pohony používají, kolik stojí peněz, jaký mají dojezd? Jaké druhy pohonu se v nich používají? Zkuste zjistit, zda někdo ve Vašem okolí neprovozuje nějaký dopravní prostředek s hybridním nebo alternativním pohonem.

1. úkol končí 15.11.2013

 

2. úkol
 

V minulém úkolu jste zjistili informace o hybridních pohonech a dozvěděli jste se, že elektromobily potřebují akumulátory.

Soutěžní úkol:
Zjistěte, jaký je rozdíl mezi baterií a akumulátorem? Popište jejich složení, kde se používají?

2. úkol končí 15.01.2014

 

3. úkol
V místě svého bydliště se běžně setkáváte s barevnými kontejnery na tříděný odpad. Ale kam patří třeba vybité baterie z hraček?

Soutěžní úkol:
Zjistěte, jak se má správně třídit odpad. Co patří do které popelnice, co naopak do ní nepatří, kam se mají správně vyhazovat vybité baterie a vysloužilé elektrospotřebiče?

3. úkol končí 15.02.2014

 

4. úkol
 

V předchozích úkolech jste se dozvěděli, jak vypadá hybridní pohon, jak třídit správně odpad a znáte rozdíl mezi akumulátorem a baterií. Ve 4. stupni se dozvíte, kolik energie spotřebuje vaše domácnost.

Soutěžní úkol:
Sledujte alespoň týden spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti. Bude spotřeba větší přes týden, kdy pravděpodobně budete všichni přes den ve škole a rodiče v práci nebo přes víkend, kdy budete celá rodina doma? Kolik energie spotřebuje třeba lednička? Kolik energie spotřebuje počítač a kolik peněz stojí hodina hraní her na počítači?

4. úkol končí 15.03.2014

 

5. úkol
 

V posledním úkolu se dozvíme něco nového o nerostných zdrojích.

Soutěžní úkol:
Zjistěte co nejvíce informací o nerostných zdrojích, ze kterých získáváme energii. Kde se těží ropa? Těží se ropa i v České republice? Kde se získává uhlí, kterým si třeba doma topíte?

5. úkol končí 30.04.2014